Ox-bow incident - 1943

Ön yargılar mı hep kaderimizi belirleyen?


Ox-bow incident vahşi batıyı konu almasından çok içerdiği derin kavramlarla öne çıkan bir yapım...
Siyah beyaz çekilen bu westernde başrollerde Henry Fonda yer almaktadır. 1943 tarihili bu yapımın yönetmenliğini ise William A. Wellman üstlenmiştir.
Western olmasına rağmen High Noon (Kahraman Şerif) filminde olduğu gibi bambaşka bir tema ile yola çıkması bu filmin önemini artırıyor. Bahsedilen her iki filmde Klasik Western'lere göre daha evrensel ve güncel konuları işemekte...Ancak bunları yaparken 1800'lü yılların ABD kültürünü de yok saymamaktadır.
Bir linç filmi olan bu eser, yabancılara olan düşmanlıkları gözler önüne seriyor. Ötekine duyulan öfke ve ön yargı, ahlak yargılamalarının önüne geçiyor ve suçsuz yere insanlar idam ediliyor. Günümüz toplumlarında da sıklıkla aşina olduğumuz bu yapı nedeniyle film güncelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.


Film boyunca izleyici "rahatsızlık" duygusunu bolca hissediyor. Ancak günümüzde olduğu gibi ön yargıların arkasına sığınan toplumun davranışları ne yazık ki değişmiyor. Bu ve bunun gibi mesajlarıyla bu western sinemanın başyapıtları arasına giriyor...
Tüm bu mesaj kaygısı yok sayılarak izlenilir mi peki? Büyük ihtimalle filmin çekildiği dönemde sinemalarda bu amaçla seyirci toplamıştır. Ancak günümüzde daha objektif bir açıdan ele almamız bu filmin öneminin artmasına neden olabilir. Bu açıdan yapım hem popüler hem de sanat çevrelerince takdir edilme başarısını gösterir.
Bu eser, en iyi film dalında Oscar'a aday olmuş ancak ödülü alamamıştır. Filmin en sürpriz karakteri de kuşkusuz henüz ilk rollerinden birini oynayan ünlü oyuncu Anthony Quinn'dir. Quinn bu yapımda İspanyolca konuşan bir karakteri canlandırmıştır.

Onur Çoban

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...